2ο Δημοτικό Σχολείο Χίου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ
Ειδικότητες - Σχολικό Έτος 2001-02
Αγγλικά

Το μάθημα των Αγγλικών διδάσκεται στις τάξεις Δ΄, Ε΄ και Στ΄ από τη καθηγήτρια Μαντώ Συμιριώτη. Ακολουθείται το Αναλυτικό Πρόγραμμα του Υπουργείου το οποίο εμπλουτίζεται με διάφορες δραστηριότητες (projects, games, songs, simulations, etc.).

Υπάρχει επίσης Αγγλική δανειστική βιβλιοθήκη με αρκετά βιβλία για διαφορετικά επίπεδα γνώσης της γλώσσας.

Μουσική

Στο σχολείο μας διαθέτουμε αίθουσα διδασκαλίας ειδικά εξοπλισμένη με αρμόνιο, στερεοφωνικό με CD, μεταλόφωνο και διάφορα κρουστά οργανάκια.
Το τμήμα της χορωδίας από μαθητές των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων συμμετέχει στις εθνικές, θρησκευτικές και άλλες πολιστικές εκδηλώσεις του σχολείου μας.

Με τη μουσική αγωγή επιδιώκουμε την εξοικείωση των παιδιών με τα μουσικά σύμβολα και όργανα και την ανάπτυξη της μουσικής ευαισθησίας των παιδιών ώστε να μπορούν να απολαμβάνουν το ρυθμό, την αρμονία και τη μελωδία.
Υπεύθυνος για το μουσικό τμήμα το σχολικό έτος 2001 - 2002 είναι ο Γιώργος Σκανδάλης.

Φυσική Αγωγή
Στο φωτογραφία η καθηγήτρια γυμναστικής Σμαρώ Γουρούνη - Βαμβούρη βοηθά τα παιδιά στην αναπαράσταση πάλης στην αυλή του σχολείου, τον Ιανουάριο του 2002.