2ο Δημοτικό Σχολείο Χίου
Γ΄ τάξη - Σχολικό Έτος 2001-02

Τμήμα: Γ1΄
Δασκάλα τμήματος: Αναστασία Τσαγγιά - Καμπάνη
Δραστηριότητες τμήματος: Στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, με το θέμα η "Χίος" και του μαθήματος "Εμείς και ο κόσμος" το τμήμα πραγματοποίησε:

1. Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Καλλιμασιάς.
  2. Επίσκεψη σε σκίνους την περίοδο της συγκομιδής της μαστίχας.
  3. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο φράγμα Ζυφιά.
  4. Επίσκεψη στο εργοστάσιο χυμών Κάμπου με μανταρινοπορτόκαλα. Πληροφορίες από τον αρμόδιο γεωπόνο.
  5. Επίσκεψη στο εργοστάσιο τσίχλας της Ένωσης Μαστιχοπαραγωγών Χίου.
  6. Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη Κοραή, στο Λαογραφικό Μουσείο και την πινακοθήκη Αργέντη.
  7. Επίσκεψη στο Ναυτικό Μουσείο Χίου.

Επίσης στην τάξη μας:

1. έχει γίνει επίσκεψη από οδοντίατρο της Χίου για να δοθούν συμβουλές για τη σωστή στοματική υγιεινή.
  2. έχει οργανωθεί και λειτουργεί μαθητική βιβλιοθήκη.3) έχουν κατασκευαστεί χάρτες της Χίου από τα ίδια τα παιδιά με πηλό, πλαστελίνη, φελλό, χρώματα, κλπ.

Τμήμα: Γ2΄
Δασκάλα τμήματος: Ειρήνη Κουτσουλιά - Σφυράκη
Δραστηριότητες τμήματος: Το τμήμα μας ασχολείται με προγράμματα της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (πχ. προϊόντα της Χίου, υδροοικονομία, υγιεινή διατροφή, κλπ.) καθώς και με ένα πρόγραμμα της Helmepa.