2ο Δημοτικό Σχολείο Χίου
B΄ τάξη - Σχολικό Έτος 2001-02
Τμήμα: B1΄
Δασκάλα τμήματος: Ελένη Παυλίδου - Μαρδά
Δραστηριότητες τμήματος: Είμαστε μια αγαπημένη τάξη. Λατρεύουμε τη ζωγραφική και στολίζουμε την τάξη μας με ωραίες ομαδικές εργασίες. Μας αρέσει πολύ το θέατρο γι' αυτό και έχουμε κάνει δυο θεατρικές παραστάσεις. Η μια έγινε τον Ιούνιο του 2001 με θέματα την προστασία των λουλουδιών και του αέρα. Η άλλη τα Χριστούγεννα του ίδιου χρόνου με έργα για τα παιχνίδια και τη γέννηση του Χριστού.

Επειδή αγαπάμε κάθε γωνιά του μυροβόλου μας νησιού, της Χίου, επισκεφθήκαμε τα περιβόλια και το εργοστάσιο χυμών του Κάμπου. Επίσης επισκεφθήκαμε και το Αρχαιολογικό Μουσείο Χίου.Θέλουμε ακόμα να πάμε στο Κάστρο και στο Δημοτικό Κήπο.Αυτή είναι η τάξη μας και σας προσκαλούμε στην όμορφη και δημιουργική παρέα μας.

Τμήμα: B2΄
Δασκάλα τμήματος: Ζωή Ζήση - Θεοδωρίδου
Δραστηριότητες τμήματος: Στα πλαίσια των μαθημάτων μας επισκεφτήκαμε το φράγμα του Ζυφιά, το εργοστάσιο χυμών στον Κάμπο, το Αρχαιολογικό Μουσείο Χίου και το Ναυτικό Όμιλο Χίου. Στην τάξη μας λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη με βιβλία των ίδιων των παιδιών.