2ο Δημοτικό Σχολείο Χίου
Ενδιαφέρουσες συνδέσεις
ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ
Δυο λόγια για τα Πρακτικά του 1ου Προσυνεδρίου από τον Κώστα Αρβανιτάκη
Oλο το εκπαιδευτικό υλικό (εισηγήσεις, συζητήσεις, δραστηριότητες,…) του 1ου Προσυνεδρίου συγκεντρώθηκε και παρουσιάζεται μέσα από ένα βιβλίο το οποίο απευθύνεται κυρίως στους εκπαιδευτικούς της Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης και έχει ως στόχο του να αναδείξει την ανάγκη ένταξης των Τ.Π.Ε. στην τάξη μέσα από την αλλαγή του μεγέθους των πληροφοριών που πρέπει σήμερα να "επεξεργαστεί" και όχι να "αποστηθίσει" ο κάθε μαθητής. Αυτό συνεπάγεται την αλλαγή των στόχων της εκπαίδευσης και την αναγκαστική αλλαγή του διδακτικού μοντέλου διδασκαλίας και μάθησης.

Oπως θα διαπιστώσετε και εσείς από τη μελέτη αυτού του βιβλίου, το υλικό που περιλαμβάνεται σε αυτό έχει προέλθει σε μεγάλο βαθμό από τη βιβλιογραφική αναζήτηση που έγινε στα πλαίσια της διδακτορικής μου διατριβής, με θέμα την Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Λογισμικού. Για το λόγο αυτό πολλά κομμάτια του είναι πρωτότυπα. Επίσης θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι από τη βιβλιογραφική αναζήτηση που έχω κάνει τα τελευταία τρία χρόνια δε γνωρίζω να έχει εκδοθεί κάτι ανάλογο στη δομή και στο περιεχόμενο στην ελληνική ή/και στη ξένη βιβλιογραφία.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα Πρακτικά του 1ου Προσυνεδρίου μπορούν να αποτελέσουν ένα ακόμα σημαντικό εργαλείο για τη "γνωστική θωράκιση" των εκπαιδευτικών γύρω από τα θέματα των Τεχνολογιών των Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) και να οδηγήσουν στην αύξηση των προσφερόμενων μαθησιακών ευκαιριών στους μαθητές μας.
Εάν κάποιος εκπαιδευτικός θέλει να ενημερωθεί περισσότερο για τα Πρακτικά του 1ου Προσυνεδρίου μπορεί να στείλει ένα μήνυμα, μέσω του ηλεκτρονικού του ταχυδρομείου στις διευθύνσεις: karb@pi-schools.gr ή karvan1@ath.forthnet.gr